XXI wiek przyniósł ze sobą nowoczesne technologie w domowym wydaniu. Ludzie zaczęli sobie uświadamiać jak ważne jest, by redukować straty energetyczne budynków. Dzięki zmianie prawa i postępie technologicznym mamy do czynienia z prawdziwym boomem na bycie nie tyle ekologicznym, co energooszczędnym. Wszystko za sprawą coraz nowocześniejszych urządzeń, których koszt się zmniejszył przy równoczesnym wzroście wydajności. Teraz wentylacja może być ściśle powiązana z system automatyki budynkowej, której system steruje roletami, zużyciem energii elektrycznej, kontroluje pobór energii z paneli fotowoltaicznych. Zamontowanie wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacją) wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi, ale jest to niewątpliwie rozwiązanie, które przyniesie sporo korzyści. Zobaczcie sami!
Rodzaje wentylacji – grawitacyjna i mechaniczna
Systemy wentylacji grawitacyjnej, czyli tradycyjnej, są najbardziej powszechną formą wentylowania wnętrz w Polsce i na świecie. Są one zdecydowanie najtańsze, jako że nie wymagają instalacji drogich urządzeń. Działają, wykorzystując fakt, że ciepłe powietrze naturalnie wznosi się ku górze. By taka wentylacja działała, należy wykonać odpowiednie przewody i zaopatrzyć budynek w kominy o specjalnie dobranych przekrojach. Niestety tradycyjne wentylowanie ma sporo wad – straty na wentylacji są bardzo duże, przez co rachunki za ogrzewanie wzrastają. Co więcej, w miesiącach letnich pomieszczenia nie są odpowiednio wentylowane – wszystko przez małą różnicę temperatury wewnętrznej i zewnętrznej.
Wentylacja mechaniczna – drożej ale skuteczniej
Wentylacja mechaniczna jest kompletnym przeciwieństwem jej tradycyjnego odpowiednika. Tutaj mamy do czynienia z wymuszonym ruchem powietrza przez wentylatory w przewodach. Występują dwa rodzaje systemów – wentylacja wywiewna, czyli taka która pozbywa się zużytego powietrza. Drugim rodzajem jest system nawiewno-wywiewny, który oprócz wyrzucania zużytego powietrza jednocześnie nawiewa świeże powietrze. Zmechanizowanie polega na zamontowaniu odpowiednich czujników, które na bieżąco kontrolują przepływ powietrza ze względu na warunki zewnętrzne i wewnętrzne. Możemy dostosować wentylację do czasu, w którym przebywamy w domu – to także oszczędność energii. Ten typ instalacji dostarczy nam Comair.pl, specjaliści od wentylacji mechanicznej (http://comair.pl/produkty)
Odzysk ciepła – rekuperacja
Odzysk ciepła, inaczej zwany rekuperacją opiera się na dość prostej zasadzie. Zużyte powietrze zawiera ciepło. Gdybyśmy od razu je wyrzucili, stracimy ciepło i nie minimalizujemy strat. W rekuperacji wymiennik ciepła pobiera ciepło od zużytego powietrza i jest wykorzystywane w ogrzewaniu domu. Dzięki temu odczuwalne są znaczne różnice w wydatkach na energię. Roczne zapotrzebowanie na ciepło dzięki inteligentnej instalacji z odzyskiem ciepła w zależności od parametrów urządzeń może zmniejszyć się od 30 do nawet 90 procent. W przypadku budynków pasywnych można dość do sytuacji, w której dom produkuje energię i wysyła ją do sieci. Do tego jednak trzeba podjąć się próby instalacji systemów fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Co więcej, budynek musi mieć znakomitą izolację. Czy rekuperacja jest odpowiedzią na problemy z ogrzewaniem i wentylacją? Moim zdaniem jest to pieśń przyszłości, jako że większość budynków w Polsce nie jest odpowiednio zaizolowanych. bez dobrej izolacji nawet system wentylacyjny z najwyższej półki nie pomoże. W obecnej sytuacji najbardziej rozsądne będzie wybranie instalacji hybrydowej, gdzie dodatkowe wentylatory i czujniki wspomogą grawitacyjne wentylowanie w miesiącach letnich.