Tuleja cylindryczna – zastosowanie i rodzaje

Tuleja to element budowy maszyny w formie pierścienia lub walca o podłużnym kształcie. Tuleja w środku jest wydrążona lub pusta. Jedną z najpopularniejszych form tulei jest tuleja cylindryczna, wykorzystywana w układach typu cylinder-tłok.

Rodzaje tulei

Do najpowszechniejszych rodzajów tulei należą:

  • tuleja stożkowa – któr zwęża się z jednej strony,
  • tuleja poliuretanowa /gumowa – wykonana z poliuretanów lub gumy,
  • tuleja rozprężna – łączy elementy obrotowe z wałem,
  • tuleja zaciskowa – służy do trzymania w odpowiedniej pozycji obrabianego przedmiotu lub narzędzia,
  • tuleja cylindryczna – szczegółowo opisana poniżej.

Do czego służy tuleja cylindryczna?

Tuleja cylindryczna to taki element konstrukcji maszyny, wewnątrz którego porusza się tłok. Mechanizm cylinder-tłok należy do najpopularniejszych układów w mechanice i możemy go znaleźć niemal w każdej maszynie. Tłok znajduje się też w każdym samochodzie. 

Czy wiesz, że jednym z najprostszych przykładów mechanizmu układu cylinder-tłok jest… strzykawka medyczna?

Tuleja cylindryczna – z jakiego materiału?

Poznaj materiały, z których może być wykonana tuleja cylindryczna:

Stopy aluminum 

Aluminum powstaje przez elektrolizę tlenku glinu. Stopy aluminium uzyskuje się poprzez połączenie aluminium z metalami. Aluminum  należy do grupy metali lekkich i do jego  najważniejszych właściwości należą: plastyczność, przewodzi ciepło i elektryczność. Warto dodać się stopy aluminium są odporniejsze na odkształcenia i uszkodzenia od czystego metalu, ale za to mniej odporne na korozję. 

Stal nierdzewna 

Stal to stop węgla i żelaza, aby  uzyskać nierdzewność do stopu dodaje się inne substancje, (głównie chrom). Stali nierdzewnej można używać w warunkach wilgotnych, jest odporna na korozję i działanie wysokich temperatur. 

Żeliwo

Czyli stop żelaza i węgla, często z dodatkiem  krzemu, manganu, fosforu czy siarki.

 

Guma

Wyróżnia się trzy rodzaje gumy: naturalne (wykonana z naturalnego kauczuku), syntetyczna (z kauczuku syntetycznego) lub silikonowa.

Włókno szklane

Otrzymywane jest ze szkła wodnego, które jest roztworem krzemów sodu i potasu. Włókno szklane jest sprężyste, a przy tym odporne na  działanie ognia i wysokich temperatur.

Poliuretan

Poliuretany to polimery o szerokim zastosowaniu, które występują w formie litej lub piankowej. Poliuretan jest tworzywem plastycznym i uniwersalnym. Poliuretany są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i odporne na działanie rozpuszczalników, olejów i smarów.

 

Gumy lub  poliuretanów / elastomerów poliuretanowych można użyć do pokrycia tulei cylindrycznej lub innych elementów maszyny.

 

Dobrze dobrana tuleja cylindryczna gwarantuje jakość i bezpieczeństwo pracy!