Zarówno sieć wodociągowa jak i kanalizacyjna bez wątpienia podnosi komfort życia w danym miejscu. Można do woli korzystać z czystej wody i nie trzeba też w żaden sposób przejmować się sposobem utylizacji ścieków. Jednakże, wcielenie w życie projektu takich sieci oraz przyłączy do poszczególnych gospodarstw wcale nie jest takim prostym zadaniem. Oznacza wieloetapowy proces, który powinien rozpocząć się od etapu projektowania i planowania. Podstawą dla wszystkich dalszych działań jest dokładnie opracowana dokumentacja projektowa, którą musi przygotować osoba posiadająca stosowne uprawnienia. Na mocy wszelkich planów i obliczeń, jakie taka dokumentacja zawiera, następnie możliwe jest zaplanowanie prac ziemnych.
W jaki sposób mogą być przeprowadzane prace ziemne?
Dawniej, budowa sieci wodociągowej zawsze była związana z koniecznością przeprowadzania głębokich wykopów. Tradycyjne układanie sieci rur oraz innych elementów całego systemu jest kosztowne, czasochłonne i mocno ingeruje w teren, na którym taka sieć ma się znaleźć. Często oznacza też niszczenie posesji czy przydomowych ogródków. Dlatego też alternatywą dla tradycyjnych prac ziemnych jest technologia bezwykopowa, której zastosowanie jest możliwe wtedy, kiedy zatrudni się do tego celu odpowiednią firmę z zapleczem maszynowym- chociażby przedsiębiorstwo Terlan. Technologia przewiertu sterowanego jest coraz popularniejsza, wymaga jednak specjalistów, którzy wiedzą w jaki sposób można ją zastosować w praktyce.
Na czym polega technologia przewiertu sterowanego?
Jest to sposób układania instalacji podziemnych bez konieczności wykonywania głębokich wykopów. Bez wątpienia właśnie to stanowi jej największą zaletę. Na początku konieczne jest wykonanie specjalnego otworu pilotażowego. Otwór ten w następnym kroku należy rozwiercić na taką średnicę, jaką docelowo ma mieć wprowadzana pod ziemię rura. Następnie po ziemię wciągana jest rura pilotażowa lub też specjalny kabel. Specjalna wiertnica poziomo sterowana optycznie dokonuje rozwiertu, a następnie umieszcza poszczególne odcinki rur pod ziemią. Ich wciąganiem zajmuje się dedykowana do tego celu maszyna, a dzięki jej zastosowaniu istnieje możliwość wciągania nawet długich odcinków rur, które liczą sobie kilkaset metrów. Dzięki temu jest to naprawdę wydajny sposób budowania rurociągów nawet na dużych obszarach terenu, na przykład w momencie rozbudowy sieci gminnej o kolejne wioski i miejscowości.