Oszczędność energii, a budownictwo mieszkalne

Każdy budujący swój dom oraz myślący nad jego remontem chciałby, aby eksploatacja domu była mniej kosztowna. Wielu z nas myśli o tym szczególnie zimą, gdy sezon grzewczy jest w pełni, a my spalamy w piecach tysiące złotych. Warto zatem w ziemi przemyśleć dokładnie sprawę oszczędności energetyczne i na wiosnę zacząć pracę nad rzeczami, które mogą w dobitny sposób przyczynić się do zmniejszenia kosztów eksploatacji domu.

Wśród takich technologi będzie między innymi wentylacja mechaniczna. Kraków, Chorzów, i Lublin, w zasadzie w każdym polskim mieście wentylacja mechaniczna jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem. Przede wszystkim ma ona wymiar oszczędnościowych. Dzięki montażowy takiego systemu ciepło z domu nie ucieka przez kominy wentylacyjne. Dzięki temu ponosimy mniejsze koszty na ogrzewanie. Jest to jedne z głównych powodów popularności jaką cieszy się taka wentylacja. Kraków, Warszawa, Wrocław w tych miastach wentylacja mechaniczna będzie dobrym pomysłem także przez wzgląd na duże zanieczyszczenie powietrza. W wentylacji grawitacyjnej smog po prostu wnika do mieszkania, natomiast wentylacja mechaniczna (Kraków, Zielona Góra, Rzeszów, wszędzie się ona sprawdzić) wykorzystuje filtry, które oczyszczają powietrze. Ma to też znaczenie dla alergików, którzy dzięki niej mogą oddychać swobodnie.

Kolejnym sposobem na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu jest jego prawidłowe ocieplenie. W zasadzie obecnie w nowo budowanych domach bardzo mocno zwraca się uwagę na izolacje. Robi się je bardzo rzetelnie i wykorzystuje przy tym najlepsze materiały. Jeśli chcesz oszczędzić na czymś podczas budowy domu, to na pewno nie rób tego na izolacji. Jeśli sądzisz, że kupując cieńszy styropian zmniejszysz swoje koszty jesteś w dużym błędzie. Im lepsza izolacja, im lepsze materiały w niej zastosowane, tym mniej ciepła przenika przez ściany i tym trudniej wychłodzić dom, a to oznacza, że trzeba mniejszej energii, aby ogrzać pomieszczenia, które dłużej utrzymują ciepło. Zatem wykonując izolację ścian budynku należy zainwestować w najlepsze materiały. W przeszłości nie było jeszcze takich technologii jak obecnie, zatem jeśli posiadasz stary dom, który pochłania krocie na ogrzewanie warto zacząć od ocieplenia ścian z użyciem nowoczesnych materiałów i technologii.

Znaczny procent ciepła ucieka z mieszkania przez drzwi i okna, dlatego szukając sposobu na zmniejszenie straty ciepła, a więc też oszczędności na ogrzewaniu należy zainwestować w dobre, energooszczędne okna i drzwi. Dzięki temu ciepło nie będzie przez nie wydostawać się z budynku, a Ty oszczędzisz na ogrzewaniu. Jest to zatem kolejny element, o który należy zadbać planując zwiększenie oszczędności energetycznej swojego budynku.

Jeśli chcemy mniej płacić za ogrzewanie w zimie, w sezonie letnim dobrze jest zainwestować w energooszczędne rozwiązania, to inwestycja, która bardzo szybko się nam zwróci.