Jednym z najciekawszych wizualnie sposobów na oświetlenie pomieszczenia takiego jak salon jest bez wątpienia żyrandol. Występuje w wielu odsłonach, klasycznej, minimalistycznej, glamour, retro, czy też nowoczesnej, dlatego też znalezienie odpowiedniego modelu, pasującego do wnętrza nie stanowi kłopotu. Czym jednak kierować się w wyborze? Jak za jego pomocą ukryć mankamenty i podkreślić atuty pomieszczenia? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Żyrandol do salonu – czym kierować się w wyborze?
O tym, że oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów wnętrza nie trzeba nikogo przekonywać. To ono decyduje o atmosferze w pokoju, decydując o tym, czy sprzyja on do pracy i nauki, rozmowie i codziennym czynnościom, czy też odpoczynkowi i relaksowi. Dlatego też wybierając źródło światła warto zastanowić się nad kilkoma rzeczami, zanim przystąpimy do wyboru lampy. Przede wszystkim dobrze jest pamiętać o tym, że pojedyncza lampa przymocowana na środku sufitu to zdecydowanie zbyt mało, aby stworzyć przytulne i praktyczne oświetlenie. Lampy sufitowe czy żyrandole to podstawa, od której warto zacząć, jednak uzupełniając główne źródło światła oświetleniem bocznym w postaci kinkietów, lampek led, a także lamp stołowych, bądź podłogowych.
Jak wykorzystać żyrandol w zależności od rodzaju pomieszczenia?
Właściwie dobrane lampy czy żyrandole w mieszkaniu nie tylko pozwalają stworzyć w nim przytulną atmosferę i umożliwić codzienne funkcjonowanie, ale także dają szansę na to, by za sprawą gry świateł podkreślić mocne strony wnętrza i ukryć ewentualne mankamenty. W przypadku salonu o małym metrażu warto zastanowić się nad żyrandolem z przezroczystymi kloszami, których rozproszone światło optycznie powiększy pokój. W tym wypadku warto też zastosować dodatkowy trik w postaci małej lampki ustawionej przy oknie. Zbyt ciemne wnętrze rozjaśniają żyrandole kryształowe, tym bardziej jeśli w salonie znajdują się metalowe i lustrzane dodatki. Zbyt niski sufit podwyższymy optycznie kierując światło żyrandola ku górze, i na odwrót, zbyt wysoki obniżymy kierując wiązki światła na dół.
Rodzaje żyrandoli do wyboru
Najtrudniejszym etapem wyboru żyrandola jest jego wygląd. Uzależniony jest on przede wszystkim od stylu, w jakim urządzone wnętrze, jednak mnogość dostępnych modeli może wprowadzać pewny zamęt. Oto najpopularniejsze rozróżnienie żyrandoli, ze względu na ich aspekt wizualny.
Żyrandole w stylu retro
Myśląc o żyrandolach w stylu vintage możemy mieć przed oczami dwa różne podtypy. Jeden z nich to klasyczne, proste w formie modele, często metalowe, które imitują czasem świece i przypominają nieco lampy z pałaców i sal balowych. Drugi to typowe żyrandole kryształowe lub w stylu glamour, charakteryzuje się bogatymi zdobieniami i przepychem. Są one niezwykle efektowne, dzięki czemu stanowią jeden z najbardziej wyrazistych elementów pomieszczenia.
Żyrandole nowoczesne
W przypadku żyrandoli utrzymanych w stylu nowoczesnym możemy mówić o wyjątkowo dużej różnorodności. Tego typu lampy są często prawdziwym polem do popisu dla projektantów, dlatego prezentują one najróżniejsze kolory, kształty i rodzaje. Przykładami nowoczesnych żyrandoli są lampy papierowe, okrągłe, artystyczne, o zadziwiającym nieraz designie, ale także minimalistyczne, proste klosze w stonowanej kolorystyce, które świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu skandynawskim.
Żyrandole klasyczne
Nietrudno rozpoznać żyrandole klasyczne na tle innych lamp. Przypominają one często stonowaną elegancję lat sześćdziesiątych, zwłaszcza w przypadku modeli wyposażonych w klosze z tkaniny. Cechuje je wrażenie harmonii, ponadczasowość i design pełen klasy. Do żyrandoli tego typu zaliczyć można lampy z kilkoma niewielkimi abażurami, ale także niektóre z żyrandoli kryształowych, odznaczających się brakiem zbędnego przepychu.