Jak odnowić meble kuchenne, które zostały wykonane z drewna?

W obecnych czasach mamy bardzo dużą łatwość pozbywania się przedmiotów, które według nas już się wysłużyły. Nie ma w tym nic złego, warto jednak zastanowić się, czy aby na pewno wszystko, co uznajemy za zniszczone takie jest. Nie każdy z nas może zdawać sobie sprawę z tego, że stare meble drewniane jest bardzo łatwo odnowić. Można to zrobić nawet samemu w domowych warunkach bez żadnego problemu i małym nakładem pracy czy środków. Renowacja będzie z pewnością dużo tańszym rozwiązaniem niż zakup nowych mebli, poza tym czasem szkoda wyrzucać prawdziwych „perełek”, które mamy jeszcze po rodzicach czy dziadkach. Dotyczy to również szafek kuchennych, które można pięknie odnowić i mieć takie, jakich nikt nie będzie miał. Zatem jak odnowić meble kuchenne z drewna, aby przywrócić im wytrzymałość i piękny wygląd na lata?

Kilka słów o tym, jak odnowić meble kuchenne

Jeśli zamierzamy odrestaurować meble drewniane, które znajdują się w naszej kuchni, powinniśmy pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu do całego procesu. Najczęściej mamy kilka jak nie kilkanaście szafek kuchennych i właśnie z tego powodu najlepiej będzie przeznaczyć na ich odświeżenie przynajmniej jeden, wolny dzień, przykładowo sobotę. Samo odrestaurowywanie będzie łatwe i szybkie, niestety w przypadku mebli kuchennych dużo czasu zabierze nam ich przygotowywanie ze względu na to, że nie są wolnostojące, tak jak inne meble w naszym domu. Potrzebne nam też będą papiery ścierne o grubych i cienkich ziarnach oraz farba lub lakierobejca, która odpowiada naszej ostatecznej wizji.

Jeśli ściągnąłeś już szafki ze ściany, a pozostałe wysunąłeś, i zastanawiasz się, jak odnowić meble kuchenne, musisz pamiętać o tym, żeby dokładnie je umyć, szczególnie na zewnątrz. Nie może pozostać na nich żadna plama, tłuszcz czy kurz. Dopiero gdy porządnie je wyczyścimy, możemy wziąć się za następne etapy pracy.

Jak odnowić meble kuchenne w dalszych krokach

Kolejnym etapem będzie zdarcie papierem gruboziarnistym całej warstwy zewnętrznej mebli kuchennych. Należy to robić delikatnie i z wyczuciem, aby ich nie uszkodzić. Następnie musimy ją odkurzyć i przetrzeć lekko wilgotną szmatką. Gdy to zrobimy, a szafki przeschną przez tą chwilę, możemy użyć papieru ściernego o drobnych ziarnach, aby wyrównać ich powierzchnię. Później pozostaje nam tylko zakonserwować i pomalować meble farbą lub lakierobejcą, na jaką się zdecydowaliśmy. Należy pamiętać, że meble kuchenne muszą porządnie wyschnąć, zanim ponownie zamontujemy je w kuchni i włożymy do nich rzeczy.

Więcej porad znajdziesz tutaj: https://polanomeble.pl/jmsblog/blog/36_jak-odnowic-meble-kuchenne.html