Jak dobrać zasłony do wnętrza? Porady i przykładowe aranżacje za zasłonami białymi, turkusowymi, miętowymi, różowymi

Okno oraz to, co się dzieje w jego najbliższym otoczeniu, ma ogromny wpływ na klimat panujący w całym pomieszczeniu. Oczywiście mamy na myśli przede wszystkim zasłony, które odpowiednio dobrane, są w stanie wnieść naprawdę wiele do całego pomieszczenia. Jak dobrać je kolorystycznie, tak aby pasowały, a jednocześnie nie ginęły w mieszkaniu? Przygotowaliśmy kilka prostych wskazówek.

Idealnie dopasowane, ale z charakterem

Aranżując nasze pomieszczenia, mamy sporą przestrzeń do popisu, jeśli chodzi o zabawę kolorami i całościowy design. Oczywiście dosyć popularne są monochromatyczne aranżacje, w których raczej żaden kolor nie rzuca się w oczy bardziej, niż inne. Nie brakuje jednak i zwolenników mocnych kontrastów. W takim wypadku zasłony jak najbardziej mogą być tym elementem, który wyróżni się na tle ściany. Ważne jest to, aby kolor zasłon w tym wypadku, mimo że wyróżniający się, to jednak pasował do reszty pomieszczenia.

Przykładowo: jeśli pomieszczenie utrzymane jest w szarościach i bieli, to ciekawym pomysłem jest postawienie na turkusowe zasłony, które wprowadzą powiew świeżości do całego pomieszczenia. Takie rozwiązane, w którym ściany, sufit i podłogi są jasne i w jednym kolorze a całkowicie inny kolor posiadają różnego rodzaju dodatki, w tym zasłony, sprawdza się idealnie we wnętrzach skandynawskich. Z założenia są one całe w bieli po to, aby w łatwy sposób móc zmieniać kolor dodatkowy i tym samym wpływać na charakter wnętrza. Turkus więc w takim wypadku zagościłby nie tylko na zasłonach, ale i poduszkach oraz innych dekoracjach.

Romantyczne pastele

Bardzo często w jasnych, przestronnych i przytulnych wnętrzach królują pastele. Nie mogą one w takim wypadku ominąć i okien. Kolory tego typu również sprawdzą się świetnie na zasłonach w skandynawskich wnętrzach. Nie trzeba bowiem bardzo wyrazistego koloru dodatków po to, aby przełamać wszechobecną biel. Pastele również świetnie się nadadzą i sprawią, że pomieszczenie wyda się jeszcze bardziej harmonijne. Możemy wykorzystać w takim wypadku zasłony w kolorze pudrowego różu, ale nie kończyć na tym tylko kolorze. Poduszki możemy dobrać w niebieskich i zielonych kolorach pastelowych. Aranżacja tego typu będzie niezwykle delikatna, ale nie nudna! Warto jest łączyć ze sobą różne pastelowe kolory. To zawsze wygląda urzekająco.

A co z białymi zasłonami?

Najczęściej chyba stawiamy na zasłony w wyrazistym kolorze. Jest to jednak łatwy sposób na to, aby dodać wnętrzu charakteru. Jednak zasłony białe również posiadają swoje liczne zalety. Jedną z nich bezsprzecznie jest optyczne powiększenie pomieszczenia. Jeśli towarzyszą one białej firance i zostały zawieszone na białej ścianie, to możemy być pewni, że pokój zawsze będzie wyglądał przestronnie i świeżo. Dlatego po taki kolor zasłon sięgnijmy przede wszystkim, jeśli nasze pomieszczenie jest stosunkowo małe. W takim wypadku warto jest również wybierać lekkie tkaniny. Chociaż w przypadku bieli nie ma to tak dużego znaczenia, jednak mimo wszystko, w niewielkich pomieszczeniach wygrywa delikatność.