Dom przyjazny środowisku

Dbając o środowisko naturalne należy zwracać także podczas budowy domu na wiele elementów, które mogą się przyczynić do jego ochrony. Znaczenie mają tutaj zarówno wykorzystywane do budowy domów materiały, jak i technologie stosowane w budownictwie. Domy przyjazne środowisku to przede wszystkim domy pasywne, ale ich budowa i projekt są z reguły bardzo drogie. To jednak nie oznacza, że budując dom nie możemy zatroszczyć się o technologie, które pozwolą nam zadbać o środowisko naturalne.

Jednym z takich rozwiązań jest rekuperacja. Małopolska, Pomorze, Mazowsze – w każdym rejonie Polski jest to ostatnimi czasy nośny temat. Przede wszystkim dlatego, że rekuperatory pozwalają na zaoszczędzenie energii cieplnej, a co za tym idzie zmniejszają koszty eksploatacja domu. Są to także rozwiązania przyjazne dla środowiska, skoro potrzeba mniej energii na ogrzanie domu, to też zmniejsza się ilość spalin generowanych do atmosfery. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się rekuperacja. Małopolska jest jednym z tych regionów, dla których dbałość o stan powietrza jest szczególnie istotna, ze względu na duże jego zanieczyszczenie.

Technologią, która pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu oraz chroni przed utratą ciepła jest także prawidłowa izolacja termiczna domu. Dobrze zabezpieczone ściany nie pozwalają ciepły wydostać się z domu, nie dopuszczają też zimna do wnętrza. Dzięki temu potrzeba mniejszej energii, aby ogrzać pomieszczenia. To rozwiązanie dobre nie tylko dla portfela, ale też dla środowiska. Zaletą dobrej izolacji domu jest też to, że latem upał nie będzie przenikał do wnętrza, gdzie można stworzyć chłodny azyl.

Innym przyjaznym dla środowiska naturalnego rozwiązaniem jest czerpanie energii do ogrzania dom z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr, woda czy słońce. Mogą one stać się także sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej. Takie małe wiatrowe ekologiczne elektrownie to nie tylko sposób na ochronę środowiska, ale także na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej czy cieplnej. To rozwiązanie znajduje sobie coraz więcej zwolenników i powoli staje się typowym elementem krajobrazu.

Kolejną kwestią, jest kwestia stosowanych podczas budowy materiałów. Wszędzie tam, gdzie można zastosować naturalne materiały, zamiast tworzyw sztucznych, dobrze jest po nie sięgnąć. Przede wszystkim dlatego, że tworzywo sztuczne ulega rozpadowi w okresie liczonym w mileniach, zaś naturalne materiały są biodegradowalne i nie tylko szybko się rozłożą, ale też w wielu przypadkach mogą służyć użyźnieniu gleby. Dlatego na budowie, w konstrukcji domu oraz jego aranżacji dobrze jest wykorzystywać naturalne materiały.

Dom przyjazny dla środowiska to taki, w którym potrzeba jak najmniej energii, aby go ogrzać. To taki przy budowie, którego wykorzystywano naturalne, przyjazne dla środowiska materiały, wreszcie to taki, który aby pozyskać energię czy to cieplną czy elektryczną wykorzystuje odnawialne zasoby naturalne.