Jak wybrać architekta wnętrz?

Od lat dziewięćdziesiątych na rynku wnętrzarskim wiele się w naszym kraju zmieniło. Przede wszystkim należy zauważyć, że obecność wolnego rynku pozwoliła na urządzanie mieszkań takimi meblami, jakie się podobały właścicielom. Była to zupełna odmiana po czasach PRL, kiedy osoba, która potrzebowała dywanu musiała stanąć w odpowiedniej kolejce. Jeśli była wystarczająco szybko – miała wybór pomiędzy kilkoma modelami, jeśli stała na końcu kolejki musiała zabrać dywan, który pozostał, albo wracała do domu z kompletem zasłon zamiast z dywanem, bo akurat zasłony zostały na półkach, a nie było wiadomo kiedy będzie kolejny rzut tekstyliów. Dziś taka historia wydaje się być niemal fantastyczna. Obecnie odwiedzając jeden z licznych sklepów meblowych można zdecydować się na krzesła, kanapy czy sofy w dowolnym stylu. Taka różnorodność może być jednak niekiedy nieco zgubna. Nie trudno w tym wszystkim zagubić pierwotną koncepcję i kupić przedmioty, które zupełnie do siebie nie pasują. W efekcie zamiast stylowego wnętrza otrzymujemy mieszankę różności w stylu PRL. Zapobiec takiemu rozwojowi wypadków można zasadniczo w jeden sposób – wynajmując profesjonalnego architekta wnętrz.

Jak wybrać osobę, która będzie odpowiednia? Jest na to wiele sposobów.

Jednym z najprostszych jest wpisanie w wyszukiwarkę hasła: projekty mieszkań Kraków lub dowolne miasto i przejrzeć na stronie biur ich projekty wnętrz. Większość firm tego typu prezentuje swoje najlepsze aranżacje, by przekonać klientów o swoich zdolnościach i możliwościach. Właśnie dlatego warto dowiedzieć stronę i przekonać się na własne oczy. Prezentowane zdjęcia lub projekty aranżacji pozwalają zweryfikować czy gust i sposób urządzania przestrzeni prezentowany przez danego aranżera będzie dla nas odpowiedni.

fot: https://www.dom-art.eu/p/eko-dom/

Inną, w zasadzie starą jak świat metodą jest znalezienie architekta wnętrz z polecenia. Jeśli jakiś znajomy wcześniej korzystał z usług aranżera i był z nich zadowolony, to warto kierując się jego opinią sprawdzić takiego architekta. Jeśli kompetencje aranżera oraz jego projekty będą odpowiadały naszym potrzebom, wówczas warto jest skorzystać z jego usług. Daje to gwarancję, że projekt będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Jeśli żaden znajomy nie remontował, ani nie urządzał mieszkania z pomocą architekta wnętrz to opinii na temat możliwości i zdolności danego architekta czy całego biura projektowego można zasięgnąć w internecie. Należy jednak pamiętać, aby poszukując opinii na ich temat korzystać ze sprawdzonych portali i for internetowych poświęconych tych tematyce. W takich miejscach można znaleźć także szereg wskazówek i przydatnych informacji dotyczących urządzania wnętrz.

Naturalnie wybierając architekta należy się także z nim spotkać. Jeśli okaże się on osobą, która dobrze rozumie nasze potrzeby i potrafi przygotować projekt komfortowego pomieszczenia, to nie należy się wahać. Naturalnie taki architekt powinien być rozmowny, by dogłębnie poznać potrzeby domowników. Dobra komunikacja jest kluczem do sukcesu.

Dobry projekt wnętrza

Projekty wnętrz Kraków, Warszawa czy inne miasta Polski zawsze powinny spełniać te same kryteria. Powinny być one urządzone ze smakiem, komfortowe i odpowiadające potrzebom osób w nich przebywających. To trzy główne elementy, których oczekuje się od projektantów przygotowujących propozycje aranżacji wnętrz. Niezależnie od tego, czy są to pomieszczenia prywatne, publiczne czy komercyjne. Choć różnią się one funkcjami, a zatem aranżacja w szczegółach będzie zupełnie inna, to jednak te trzy podstawowe cechy powinny spełniać wszystkie projekty.

 

Dlatego też nim architekt przystąpi do pracy powinien poznać osobę, dla której będzie pracował. Musi on znać potrzeby, przyzwyczajenia oraz upodobania estetyczne osoby, która będzie często korzystała z jego aranżacji. Są ludzie, którzy wolą otaczać się ciepłymi barwami, inni preferują zimne odcienie, są też tacy, którzy ze szczególnym wstrętem traktują kolory. Są osoby, dla których najwygodniejszym stylem będzie nowoczesny oraz takie, które tęsknią do rustykalnych wnętrz ich dzieciństwa. Wszystkie te elementy architekt powinien traktować jako istotne i dowiedzieć się o nich podczas rozmowy. Tylko w taki sposób może zaprojektować pomieszczenie, które będzie estetycznie odpowiadało mieszkańcom domu czy właścicielom lokalu.

 

Innym elementem, na który z pewnością zwróci uwagę dobry architekt wnętrz są funkcje jakie ma do spełnienia pomieszczenie. W przypadku lokali komercyjnych i publicznych określenie funkcji pomieszczenia nie powinno stanowić kłopotu. W większości przypadków poszczególne pomieszczenia są dedykowane pod konkretne czynności. Jednak w przypadku mieszkań prywatnych tutaj problem może być nieco większy. W taki wypadku miejscem odpoczynku, przyjmowania gości i pracy może okazać się salon. Będzie to więc jedno tylko pomieszczenie, ale spełnia ono szereg różnorodnych funkcji. W związku z tym przygotowując aranżację pomieszczenia projektant powinien wziąć pod uwagę wszystkie te funkcję i tak zorganizować przestrzeń, by w salonie znalazło się miejsce dla ugoszczenia gości, miejsce do pracy oraz takie, w którym można odpocząć.

 

Odpowiednie określenie zadań, które będzie spełniało pomieszczenie jest warunkiem, aby sprawić, że projekt mieszkania będzie nie tylko estetyczny, ale też funkcjonalny. Wygoda to podstawowy i najważniejszy element w urządzaniu wnętrz. Może w nieco mniejszym stopni, ale nadal pozostając bardzo istotnym elementem, jest ona taż ważna dla lokali usługowych i handlowych. Aranżacje dla firm także powinny by być eleganckie i komfortowe. Od tego zależy dobre samopoczucie klientów danego lokalu.

 

Poznanie upodobań właścicieli oraz funkcji jakie ma spełnić określone pomieszczenie to dwa warunki wiodące architektów wnętrz do sukcesu. Dlatego wybierając projektanta wnętrz warto zwrócić uwagę na jego zainteresowanie naszymi upodobaniami oraz umiejętność wpasowania projektu pomieszczenia w nasze gusta. Jeśli robi to bezbłędnie to z pewnością możemy liczyć na projekt, który zadowoli nasze gusta.